Peynir Altı Suyu Tozu Üretim Hattı

Fark Proses, anahtar teslim peynir altı suyu tozu üretim hattı kurulumu yapmaktadır. Peynir altı suyu tozu üretimi yapmak için ihtiyacınız olabilecek tüm ekipmanların tedariğinini bizden yapabilirsiniz.


PROSES AKIŞ ŞEMASI

Peynir Altı Suyu Tozu Üretim Akış Şeması
Peynir altı suyu tozu üretimi proses akış şeması

PEYNİR ALTI SUYU TOZU PROSES İŞLEMLERİ

Peynir üretiminde teleme oluşumu sonrasında yapıdan ayrılan peynir altı suyu, içerdiği laktoz ve serum proteinleri açısından yüksek besleyici değere sahiptir. Bu amaçla peynir altı suyu işlenerek peynir altı suyu tozu üretilir. Üretilen peynir altı suyu süt ürünleri, dondurma, bisküvi, çikolata gibi birçok sektörde hammadde veya yardımcı malzeme olarak kullanılmaktadır. İşletmeler kendi ürettikleri peynirden çıkan peynir altı sularına ilaveten, kapasiteyi tamamlamak amaçlı çevre peynir üretim tesislerinden de peynir altı suyu sağlamaktadırlar.

Peynir altı suyu işleme öncesi kalite kontrolden geçirilir ve miktarsal ölçümleri yapılır. Kalite kriterlerine uygun bulunan Peynir altı suyu depolanır. Depolama tanklarından temizleme separatörlerine(klarifikatör) alınır ve temizlenir. Temizleme sonrasında plakalı eşanjörde 50-55°C sıcaklığa ısıtılarak, içeriğinde bulunan yağın alınması için krema separatörüne gönderilir. Isıtma ile krema ayrılma verimi arttırılan peynir altı suyu içerisinde bulunan tüm krema çekilir ve yağsız peynir altı suyu elde edilir. Yağsız peynir altı suyu plakalı pastörizatörde 90°C sıcaklığa pastörize edilir ve pastörizatör çıkışında 4°C’ye soğutulur. Soğutulan peynir altı suyu Nanofiltrede yaklaşık 20-22 ° brix’e konsantre edilir. Bu işlem birincil konsantrasyon olup, ikincil konsantrasyon evoparatörlerde yapılır. Evaporatörde 50-55 ° brix’e konsantre edilen konsantre peynir altı suyu kristalizasyon tanklarına alınır. Özel karıştırıcı yapısına sahip Kristalizasyon tanklarında 1°C soğuk su ile tank cidarından soğutma yapılır. Soğuyan konsantre peynir altı suyu kristalize olur. Kristalizasyon işlemi tamamlanan kristalize olmuş konsantre peynir altı suyu yüksek basınçlı homojenizatör ile kurutma kulesine gönderilir. Kurutma kulesi nozullerinden yüksek basınç ile püskürtülen kristalize olmuş konsantre peynir altı suyu, sıcak hava ile kurutulur. Kurutma çıkışı %98 kuru madde oranında peynir altı suyu tozu sarsak elekten geçirilerek son temizliği yapılır ve çuvallanır.



PROSES ÜRÜNLERİ

Peynir altı suyu tozu hattı proses ürünleri



PEYNİR ALTI SUYU TOZU PROSES UYGULAMALARI

Peynir altı suyu tozu üretimi proses uygulamaları
Ürünlerimiz ve eksiksiz üretim hatları çözümlerimizle ilgileniyormusunuz ?
Bize ulaşın, tüm sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarız.
ÜRÜNLERİNİZE DEĞER KATIN.